Przejdź do

Jaki może być głos?

Cechy głosu lektora można podzielić na cztery główne grupy:

– płeć głosu

– barwa głosu

– siła głosu

– charakter głosu

W przypadku płci głosu, sprawa jest prosta. Mamy głosy żeńskie i głosy męskie.

Barwy głosów najczęściej opisujemy jako: niska i wysoka, ale o tym jaki może być głos w odbiorze przez poszczególnych słuchaczy, decydują nierzadko warunki w jakich nagranie jest odsłuchiwane. Jeśli dysponujemy dobrym sprzętem audio, z łatwością odróżnimy głos wysoki od niskiego. Słuchając tych samych głosów, np. na komputerze starszej generacji, rozróżnienie barwy głosu może sprawiać pewne trudności.

Siła głosu często decyduje o tym jaki głos może być wykorzystany w naszej produkcji dźwiękowej. Jeśli lektor dysponuje głosem o dużej sile na pewno sprawdzi się w spocie reklamowym. Jeśli siła jest umiarkowana, być może jest to idealna propozycja do narracji w filmie przyrodniczym.

O charakterze głosu można pisać wiele. Może on być: naturalny, inspirujący, uwodzicielski, spokojny, wesoły, dojrzały, dziecięcy, subtelny, znany.

O tym, jaki może być głos, decyduje wiele czynników opisanych powyżej, chociaż z pewnością jest ich więcej. O tym, jaki może być głos, zdecydować może chociażby stan emocjonalny osoby, która się wypowiada.